mieszkanie
Porady w zakresie nieruchomości

Bezpieczny najem – na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji

Najem mieszkania wielu osobom kojarzy się z małą stabilnością życiową. Jednak prawda jest taka, że prawo mocno reguluje tę kwestię i jeśli świadomie oraz odpowiedzialnie podejdziesz do kwestii najmu lokalu mieszkalnego, będziesz dobrze zabezpieczony. Grunt to znać przepisy oraz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z właścicielem nieruchomości.

Skorzystaj z usług agenta

Profesjonalny agent nie jest osobą, która weźmie pieniądze za nic. Nie patrz na pośrednika jako na dodatkowy, zbędny koszt. Pracuje w tej branży od wielu lat i wie, na co należy zwrócić uwagę. Pobiera wynagrodzenie nie tylko za to, aby znaleźć odpowiedni lokal, ale też aby bezpiecznie poprowadzić całą transakcję. Dlatego, jeżeli szukasz mieszkania do wynajęcia, rozważ możliwość skorzystania z usług pośrednika. Alternatywa tym bardziej interesująca, że często to właściciel nieruchomości poniesie koszt obsługi.

Sprawdź stan techniczny mieszkania

Jeżeli znalazłeś ofertę na tyle interesującą, że zdecydowałeś się umówić na obejrzenie mieszkania, podczas takiej wizyty dokładnie sprawdź stan lokalu. Najlepiej przygotuj sobie do tego checklistę – samodzielnie lub poszukaj takiej w internecie. Jest naprawdę sporo mankamentów technicznych, które mogą później uprzykrzyć korzystanie z lokalu, jak chociażby przeciekający dach, gromadzenie się wilgoci i grzyb, nieszczelne okna.

Reklama: Sprawdź najlepszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, kliknij tutaj Działki na sprzedaż Rzeszów i zobacz największą bazę ogłoszeń.

Niektóre defekty mogą być ciężkie do wykrycia, dlatego też należy zapytać wprost właściciela lub osobę zarządzającą o rzeczywisty stan techniczny lokalu. Odpowiednie zapisy odnośnie tego zagadnienia powinny znaleźć się też w umowie.

Sprawdź stan prawny mieszkania

Tutaj chodzi przede wszystkim o prawo do własności – czy osoba, która chce ci wynająć mieszkanie rzeczywiście ma do tego prawo? Jest mnóstwo historii o tym, jak oszuści zarabiali na wynajmowaniu nie swoich lokali. Dlatego zachowaj ostrożność, szczególnie, jeśli oferta jest podejrzanie korzystna, a wynajmujący wytwarza presję czasu, sugerując, iż powinieneś się pospieszyć z zapłatą kaucji i zaliczki, bo ktoś inny może cię ubiec.

Przeprowadź inwentaryzację mieszkania

Ta czynność jest uciążliwa i może być całkiem pracochłonna, ale jest niezbędna, jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje interesy. Należy spisać protokół zawierający listę całego wyposażenia znajdującego się w lokalu, jak też jego stanu technicznego. Tylko taki podpisany przez obydwie strony protokół będzie podstawą do uniknięcia ewentualnych nieuzasadnionych roszczeń właściciela z tytułu zniszczeń lub kradzieży.

Spisz umowę

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce w ostatnich latach mocno się ucywilizował, jednak nadal jest sporo sytuacji, gdy ktoś próbuje załatwić coś nieformalnie i pod stołem. Nie akceptuj takich układów. Najem powinien być zgłoszony, opodatkowany i uregulowany podpisaną umową, w przeciwnym razie jesteś całkowicie na łasce właściciela mieszkania i w każdej chwili może się wobec ciebie zachować niezgodnie z prawem, nie ponosząc za to konsekwencji.

Umowa chroni twoje interesy. Najlepiej pobierz z internetu gotowy wzór umowy, w którym zawarte będą wszystkie istotne elementy. Spisywanie jej samodzielnie to ryzyko, że pominiesz coś ważnego i dokument nie da ci pełnej ochrony.

Działki na sprzedaż Nowy Sącz

Dodaj komentarz