rodzina
Porady w zakresie nieruchomości

Rodzina 2+2 – jaki metraż mieszkania będzie najlepszy

Mama, tata i dwoje dzieci – to coraz popularniejszy w Polsce model rodziny. Jedno dziecko to za mało, zazwyczaj rodzice chcą, aby ich pociechy miały towarzystwo, rodzeństwo. Dlatego decydują się na dwoje. No i gdy powiększa się rodzina przychodzi czas na powiększenie mieszkania. Jaki metraż jest optymalny dla rodziny 2+2?

Mimo, że to metry kwadratowe często są podstawowym kryterium przy wyborze nowego mieszkania, tak naprawdę do nich akurat warto podejść mocno elastycznie. Dlaczego? Bo o funkcjonalności mieszkania, o tym jak się w nim żyje i ile osób rzeczywiście może z niego komfortowo korzystać w dużej mierze decyduje układ pomieszczeń.

W przypadku rodziny 2+2 minimum zapewniającym zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na porządnym standardzie powinno być mieszkanie albo 3 pokojowe (2 sypialnie i pokój dzienny), albo 4 pokojowe (3 sypialnie i pokój dzienny). To, którą z tych opcji możemy wybrać, zależy od tego, w jakim wieku są nasze dzieci.

Gdy dzieci są małe, tak naprawdę nie potrzebują dużej osobistej przestrzeni. Wygodnie będzie, jeśli będą miały swoją sypialnię, która przy okazji będzie im też służyła jako pokój do zabaw (chociaż z tym to bywa różnie, jak wie każdy rodzic, i tak naprawdę pokojem do zabaw zazwyczaj staje się salon). Jeśli dzieci są jeszcze małe, mają po kilka lat, z powodzeniem mogą mieszkać w jednym pokoju i nie będzie to obniżało ich jakości życia. Zapewnienie oddzielnych sypialni jest jeszcze mniej naglące, jeżeli dzieci są tej samej płci – mogą przez długi czas zajmować jedno pomieszczenie, ponieważ jeszcze nie mają takiej potrzeby prywatności jak osoba dorosła.

Reklama: Sprawdź najlepszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, kliknij tutaj Biura do wynajęcia Świdnica i zobacz największą bazę ogłoszeń.

W przypadku mieszkania trzypokojowego sensowny metraż mieści się w przedziale 50-60 metrów, chociaż zdarzają się tak podzielone mniejsze lokale, mieszczące się w przedziale 40-50 mkw. Większe mieszkanie z taką liczbą pomieszczeń zazwyczaj przekłada się na koszty utrzymania nieadekwatne do oferowanych warunków.

Gdy dzieci podrosną, warto rozejrzeć się za lokalem z 4 pokojami, czyli z 3 sypialniami oraz pokojem dziennym. Różnie mogą być rozwiązane kwestie kuchni i łazienek – kuchnia może być w formie aneksu w salonie lub pomieszczenia otwartego na salon, może też być oddzielnym pomieszczeniem. W przypadku rodziny 2+2 warto mieć dwie ubikacje, co zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie. W mieszkaniu trzypokojowym jest to raczej rzadkością, ale w czteropokojowych bardzo często trafia się jedną łazienkę z wc plus dodatkowe wc oddzielnie.

Mieszkanie czteropokojowe zazwyczaj mieści się na metrażu 60-80 mkw. Górna granica tego przedziału to przestrzeń wystarczająca do codziennego, komfortowego życia takiej rodziny.

Jak już wspominaliśmy, metry kwadratowe to nie wszystko. Odpowiedni układ pomieszczeń potrafi wykrzesać subiektywne odczucie przestrzeni nawet w lokalu 40 mkw, podczas gdy stary, niefunkcjonalny projekt sprawi, iż mieszkanie 80 mkw będzie wydawać się ciasne. Jednym z głównych problemów są ciągi komunikacyjne, w tym korytarze. Często jest tak, że zajmują nawet ponad 10% powierzchni mieszkania, tę powierzchnię należy uznać za straconą. Pułapką mogą się również okazać mieszkania na poddaszu, tym bardziej, jeżeli w kalkulacjach nie uwzględnimy metrów użytkowych ale metry liczone po podłodze. Geometria dachów i poddaszowych pomieszczeń często jest tak dziwna, że mimo sporego metrażu nie dają one zbytniej możliwości aranżacji oraz przestrzeni do życia.

Mieszkania na sprzedaż Warszawa

Dodaj komentarz