kredyt
Porady w zakresie nieruchomości

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem na kredyt

Jeżeli dysponujesz oszczędnościami wystarczającymi na zakup mieszkania, sprawa nie zostawia wątpliwości – mieszkania wciąż drożeją, a do tego dają okazję zarobić na wynajmie. Dlatego to dobry sposób lokowania kapitału. Co jednak, jeżeli tego kapitału nie masz, za to masz zdolność kredytową? Czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem za pieniądze z kredytu?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Jednak należy mieć na uwadze, iż to się może zmienić.

Opłacalność takiej transakcji jest zależna od tego, co się w danym momencie dzieje w gospodarce oraz w polityce monetarnej państwa. Na teraz wygląda to tak, że Rada Polityki Pieniężnej od długiego czasu utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Sprawia to, iż lokaty są oprocentowane wręcz symbolicznie, ale też wpływa na koszt kredytu, który jest bardzo tani. Do tego dochodzą wciąż rosnące ceny mieszkań.

W takim otoczeniu, jeżeli kupujesz mieszkanie na wynajem za pieniądze z kredytu, masz niski koszt obsługi zadłużenia, a jednocześnie twoja nieruchomość zyskuje na wartości. Według ostatnich odczytów wzrost cen w dużych miast wyniósł nawet kilkanaście procent od początku 2021. Co ważne – tendencja wzrostowa wydaje się trwała. Ceny lokali mieszkalnych pną się w górę od czasu załamania rynku w 2008. W ostatnich latach proces ten przyspieszył i nie zmieniła tego nawet pandemia. Na chwilę obecną bardzo dynamiczny wzrost wartości lokali mieszkalnych wynika m.in. z wysokiej inflacji. Powoduje ona, że pieniądz traci na wartości, przez co wiele osób szuka sposobu na ratowanie oszczędności.

Reklama: Sprawdź najlepszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, kliknij tutaj domy Białystok i zobacz największą bazę ogłoszeń.

Jak widać więc, wzrost cen w mieszkaniówce jest napędzany inflacją. Wielu ekspertów uważa, iż na rynku nie ma bańki i nie jest możliwe, aby doszło do jakiejś gwałtownej korekty cen w dół. Jednak są też inne głosy, które wskazują na zagrożenie podniesienia stóp procentowych.

Pomiędzy kredytami hipotecznymi a stopami procentowymi zachodzi ścisły związek. Banki ustalają oprocentowanie kredytów w oparciu o WIBOR, a ten zależy od wysokości stóp procentowych. Stopy procentowe są kluczowym elementem polityki monetarnej państwa, realizowanej przez Narodowy Bank Polski. Decyzję o zmianie wysokości stóp procentowych podejmuje działająca przy NBP Rada Polityki Pieniężnej.

Dotychczas zawsze było tak, że z wysoką inflacją walczono podnosząc stopy procentowe. Istnieje więc ryzyko, iż taka strategia będzie wdrażana także tym razem. Należy mieć to na uwadze decydując się na kredytowany zakup mieszkania na wynajem. To wieloletnie zobowiązanie i istnieje spora szansa, że w ciągu takiego okresu RPP zmieni obecne nastawienie i pieniądz przestanie być tani.

Jeżeli doszłoby do takich zmian, po pierwsze wzrosła by miesięczna rata kredytu, ponieważ skoczyło by jego oprocentowanie. Warto też, abyś miał na uwadze jeszcze jeden czynnik decydujący o koszcie kredytu hipotecznego – marżę banku. Gdy kredyty są tanie, banki często dorzucają do nich wyższe marże. A marża nie ulega zmianie w czasie, więc obecny kredyt za jakiś czas może stać się niekorzystnie drogi.

Co do inflacji, to jeżeli dojdzie do jej wyhamowania, mieszkania prawdopodobnie przestaną tak szybko drożeć.

Z perspektywy osoby nabywającej lokal mieszkalny na wynajem istotna jest dla ciebie sytuacja na tym rynku. Pandemia mocno pokiereszowała segment najmu krótkoterminowego. Jeżeli COVID-19 zostanie opanowany, jest nadzieja, że również ruch turystyczny wróci do normy. Jednak póki co widać spadki stawek zarówno w najmie krótko-, jak i długoterminowym. Warto brać to pod uwagę w swoich kalkulacjach, ponieważ może się okazać, że mieszkanie większość roku będzie stało puste.

mieszkania Bydgoszcz

Dodaj komentarz