Jak zrobić zdjęcia nieruchomości na sprzedaż
Dobre zdjęcia są niezbędne do szybkiego sprzedania nieruchomości. Są bardzo istotną składową ogłoszenia i nie tylko przyciągną do oferty więcej zainteresowanych, ale też mogą wpłynąć na cenę. Dlatego warto zrobić je dobrze.
Zamów zdjęcia u profesjonalisty
Oczywiście każdy z nas szuka oszczędności tam, gdzie to możliwe. W przypadku sprzedaży nieruchomości jest to rezygnacja z usług agenta oraz samodzielne przygotowywanie całej oferty oraz szukanie klientów. Dlatego też ciężko ci może być zaakceptować dodatkowy koszt, jakim jest wynajęcie profesjonalnego fotografa, który zrobi dobre zdjęcia do anonsu.
Ciężko wykonać dobre zdjęcia do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości, jeśli nie posiada się odpowiedniego sprzętu, umiejętności i doświadczenia. Oczywiście jest to możliwe, jednak wynajmując fachowca masz gwarancję, iż wykona on fotografie “zgodnie ze sztuką”, akcentując mocne strony nieruchomości, a ukrywając mankamenty.
Zrób zdjęcia samodzielnie
To wersja dla odważnych, co nie oznacza, że nie może się udać. Poniżej przedstawiamy zbiór zasad i porad, dzięki którym samodzielnie wykonane zdjęcia nieruchomości będą prezentowały dobry poziom.
Reklama: Sprawdź najlepszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, kliknij tutaj domy Włocławek i zobacz największą bazę ogłoszeń.
- Zadbaj o światło. Każdy, kto chociaż trochę interesował się fotografią, wie, że światło to podstawa. Przede wszystkim nie może być za ciemno, bo wtedy pojawiają się problemy z niedoświetlonymi zdjęciami – niewiele widać lub pojawia się tzw. ziarno. Może też wystąpić odwrotny problem – prześwietlenie. Zazwyczaj dochodzi do niego, gdy w kadrze znajduje się zbyt silne źródło światła, kontrastujące z ciemnym otoczeniem. Dlatego, gdy się doświetla kadr w profesjonalnej fotografii, stosuje się wyposażenie takie jak rozpraszające światło blendy. Gdy fotografujesz wnętrze nieruchomości, warto oprzeć się na naturalnym świetle. Jednak nawet słoneczne światło nie jest uniwersalnym rozwiązaniem problemu. Należy wybrać taką porę dnia, gdy jest już go dużo, ale jest łagodne, czyli albo poranek albo wieczór.
- Zadbaj o sprzęt. Chodzi nie tylko o to, abyś sięgnął po najlepszy dostępny dla ciebie aparat, ale też, byś odpowiednio skonfigurował jego ustawienia. Dobry sprzęt to połowa sukcesu, bo wysokiej klasy aparat i obiektyw robi dobre zdjęcia nawet w kiepskich warunkach, podczas gdy bubel nie poradzi sobie nawet w najlepszym oświetleniu. Do tego dochodzi znajomość urządzenia – warto wiedzieć, jak je optymalnie ustawić. W ostateczności można się w 100% oprzeć na automatyce, która w dobrych aparatach działa zadowalająco.
- Zadbaj o kadry. Czyli przygotuj swoją scenę zanim wkroczysz na nią z aparatem. Zastanów się co chcesz i co musisz pokazać w ofercie, a następnie ustal, jak zbudujesz kadry, w których to pokażesz. Gdzie się ustawisz z aparatem? Jak ustawisz światło? No i jeszcze jedna podstawa – uporządkuj otoczenie. W przypadku działki – skoś trawę, wytnij krzaki. W przypadku mieszkania – poświęć chwilę na home staging, posprzątaj, poprzestawiaj, zaaranżuj tak, aby dobrze to wyglądało na obrazku.
- Zadbaj o zdjęcia. Gdy już będziesz po sesji fotograficznej, czeka cię kolejna porcja pracy. Tak, tak, to nie koniec. Zgraj wszystkie zdjęcia na komputer, zrób ich selekcję (dlatego ważne jest, aby robić dużo zdjęć – dzięki temu będziesz mógł z nich wybrać najlepsze), wykadruj je, ustaw kontrast, kolory i światło tak, aby wyglądały jak najlepiej. Nawet za pomocą prostych, darmowych programów można w znaczący sposób podciągnąć jakość zdjęć. Do tego niektóre z nich oferują automatyczną optymalizację fotografii, która potrafi dawać całkiem dobre efekty.